Haber Detayı
16 Ocak 2017 - Pazartesi 15:39 Bu haber 864 kez okundu
 
‘Herkes Elini Taşın Altına Koymalı’
Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği’nin düzenlediği Ticaret ve İş Geliştirme Sektör Buluşmaları’nda konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Türkiye ekonomisine güveninin tam olduğunu belirtti. Türel, “Felaket senaryolarıyla kriz ortamı yaratmaya çalışıyorlar, ekonomimiz her badireyi atlatacak şekilde güçlüdür” dedi.
Ekonomi Haberi


Bu yıl ilki gerçekleştirilen, Antalya’nın ticari durgunluğuna hareket getirmek amacıyla ticari faaliyet gösteren sektör temsilcilerinin bir araya geldiği, ‘Ticaret ve İş Geliştirme Sektör’ buluşmasına Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, AK Parti Antalya İl Başkanı Rıza Sümer, TÜMSİAD Antalya Başkanı Hüseyin Demirezen, TÜMSİAD Genel Sekreteri Osman Kurtkan Kapıcıoğlu ve sektör temsilcileri katıldı.

“ANTALYA İÇİN ÇALIŞMAKTAN ŞEREF DUYUYORUZ”

Cam Piramit’te gerçekleştirilen buluşmanın açılış konuşmasını yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, işadamlarına seslendi. Antalya için haftanın her günü çalıştıklarını ifade eden Türel, “Bizde hafta sonu tatili söz konusu değil” dedi. Türkiye’ye terör saldırılarının yanı sıra ekonomik darbeler de vurulmak istendiğini belirten Türel, “Gerçekten zor bir dönemden geçiyoruz. Turizmin ve ticaretin Antalya’da biraz daha zorlu olduğu, cansız olduğu bir kış dönemindeyiz. Geçen sene turizm sebebiyle yaşadığımız sıkıntılar da maalesef hala devam ediyor. Kayseri, İstanbul, İzmir’deki terör saldırılarından elbette yüreğimiz yandı. Son günlerde malum ekonomi üstünden, döviz üzerinden, saldırmaya çalışanlar var. İster istemez, ne oluyor? Ne olacak? diye endişe edenlerimiz de söz konusu. Böyle bir zamanda sizler burada TÜMSİAD olarak ticaret, iş geliştirme ve sektör buluşmaları ve fuar yapıyorsunuz. Bu çok önemli. Böyle bir zamanda yaptığınız iş açık söylemem gerekiyor ki çılgınca bir cesaret işidir, bir inanç işidir, sizleri gönülden kutluyorum. Zaten size yakışan da, bize yakışan da Türkiye’mize yakışan da Ömer Halisdemir’lerin, Fethi Sekin’lerin milletine yakışan budur” şeklinde konuştu.

“ESNAF KAZANACAK”

Başkan Türel, Antalya’da gerçekleşen Şarampol Caddesi, Balbey ve Nekropol projeleriyle kent merkezinde yaşanacak ticaret yoğunluğunun esnafa büyük katkı sağlayacağını belirterek, “Şehir merkezinde esnafımıza doğrudan katkı sağlayacak önemli yatırımlar yapıyoruz. İddiamız vardı. O turist bu dükkana girecek demiştim. İşte Şarampol Caddesi hızlandı, bambaşka bir kimliğe bürünüyor. Balbey Kentsel Dönüşüm Projesi’nin nihai toplantılarından birini yapacağız. Konyaaltı Sahil Projemizi yeniden ihaleye çıkarıyoruz. Belediyemizin eski hizmet alanındaki belediye binası,  stadyum, eski kapalı spor salonu, kent müzesi oluyor. Turizme ve ticarete önemli bir katkı sağlayacak. Yine Doğu Garajı’ndaki Nekropol tarihi mezarlık, kültür- çarşı merkezimiz esnafımızdan gelen her talebi büyük bir dikkatle değerlendiriyoruz. Dün daha meclisimizde Sobacılar Çarşımızın nihai kararını bir kez daha verdik ve burayı Esnaf Odaları Birliği’mize kullanım hakkı tanıyarak orada bir Ahiler çarşısı yapılsın istiyoruz. Bütün bu çalışmalar Antalya’mızın kent merkezinde esnafımıza katkı sağlamak için. Antalya’mıza değer katacak projeler. Bizim asıl hedefimiz, şehir merkezinde ticareti de güçlendirmek. Turizmi 12 ay boyunca canlı bir şehir yapmak. Antalya ile ilgili düşüncemiz budur. Kaleiçi, Alanya, Kemer sadece yazın değil, kışın da turizmde aynı hareketliliği yaşamalıdır. Kültür Merkezleri ile güzel çarşılarla, sağlık turizmi ile 3. Yaş turizmi ile spor turizmi ile bunu başaracağız. Futbol Federasyonumuza A Milli Takımı’mızdan neredeyse Z milli takımına kadar 250 dönümlük bir kamp tesisi alanını tahsis edeceğiz. Dün de tapusunu hazine adına tescil ettirdik, tapusu dün elimize geçti. Zannediyorum alan tahsisi ile şimdi önümüzdeki birkaç ay içerisinde Futbol Federasyonumuzla gereken protokolü imzalayacağız”

“TERÖRE PABUÇ BIRAKMAYIZ”

Sözlerine Mehmet Akif Ersoy’un yazdığı İstiklal Marşı dizeleriyle son veren Menderes Türel, şunları söyledi; “Herkes elini taşın altına koyarsa yapacak o kadar çok iş var ki işte sathı müdafaadan kastımız budur. Sizler bugün burada bir fuarla bile büyük bir bereket sağlıyorsunuz, büyük bir hareket kazandırıyorsunuz ticaretimize. Bunu bütün kurumlarımız, Sivil Toplum Örgütlerimiz yapmalıdır. Durmayacağız. Fuarlarımızı sektör buluşmalarımızı genişletmemiz gerekiyor. Antalya’nın turizm, gıda, yapı malzemeleri gibi çok başarılı fuarları var güçlendireceğiz, devam ettireceğiz, daha da çeşitlendireceğiz. Alış veriş festivallerini arttıracağız. Ekonomik seferberlik yerelden, yurtdışına her cephede seferberlik demektir. Biz teröre, dolar terörüne, pabuç bırakacak bir millet değiliz. İstiklal Marşı’mız aklımızdan kalbimizden çıkmadıkça her sıkıntıyı aşarız. Ne diyor büyük şairimiz; ‘Hangi çılgın bana zincir vuracakmış şaşarım, Kükremiş sel gibiyim bendimi çiğner taşarım’ bu inançla, bu imanla azimle ibadet eder gibi çalışacağız. Büyük milletimiz binlerce senedir bayrağı bu inançla yükseltti. Bu kutlu yolda bu inançla hizmetlerimiz devam edecek.”

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: ‘Herkes, Elini, Taşın, Altına, Koymalı’,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler