Haber Detayı
19 Ekim 2016 - Çarşamba 10:32 Bu haber 696 kez okundu
 
Büyükşehirden Alzheimer Hastalarına ve Yakınlarına ‘Mavi Ev’
Büyükşehirden Alzheimer Hastalarına ve Yakınlarına ‘Mavi Ev’
Yaşam Haberi


Türkiye’ye örnek bir projeyi daha hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi  ‘Mavi Ev’ Antalya Alzheimer Hasta ve Hasta Yakını Merkezi’ni hizmete açtı. Merhum babasının da Alzheimer hastası olduğunu belirten Başkan Türel, “20 senem babamla geçti. Bu nedenle ailelerin yaşadığı sıkıntıları çok iyi biliyorum” dedi.

**

Antalya Büyükşehir Belediyesi sosyal belediyecilik kapsamında önemli bir projeyi daha hayata geçirdi. Sosyal projeleriyle tüm Türkiye’ye örnek olan Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Mavi Ev’ Antalya Alzheimer Hasta ve Hasta Yakını Merkezi yerli ve yabancı bilim insanlarının da yakından takip ettiği törenle hizmete açıldı. Açılışa Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Alzheimer hastalığının Einstein’ı olarak bilinen Avustralya Melbourne Üniversitesi Prof Dr. Terence Seedsman, Avusturya Viyana UMIT Üniversitesi Prof. Dr. Bernd Seeberger, Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Gerontoloji Bölümü Başkanı ve Mavi Ev Bilimsel Danışmanı Prof. Dr. İsmail Tufan, Akdeniz Üniversitesi Gerentololoji Bölümü Japon Öğretim Üyesi Dr. İkuko Murakami, Dr. Melih Vural, yerli ve yabancı bilim insanının yanı sıra çok sayıda vatandaş ve yaşlılar katıldı.

BİR İŞ YAPACAKSAN EN İYİSİNİ YAPACAKSIN

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, açılışta yaptığı konuşmada çok önemli bir tesisin açılışında olduklarını belirterek, ”En çok çaba harcadığımız, en gönülden yaptığımız çalışmalar sosyal çalışmalarımızdır. Birçok farklı alanda hizmet veriyoruz. Engelli rehabilitasyon merkezimiz, kreşler, kadın merkezleri, spor okulları, eğitim merkezlerimiz, sosyal kartımız, aşevlerimiz gibi bir çok proje yürütüyoruz. Eğer bir işi yapıyorsak o işin en iyisini yapma iddiasını ortaya koyuyoruz. Göstermelik yapmıyoruz” dedi.

AİLELERİN ÇEKTİĞİ SIKINTIYI ÇOK İYİ BİLİYORUM

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, aynı zamanda bir Alzheimer hastası babanın evladı olduğunu hatırlatarak, “Bu konunun ne kadar sıkıntılı olduğunu yaşamış bir insanım. 20 senem babamla baş başa geçti ve o ailelerin çektiği sıkıntıların ne olduğunu bilen değil; yaşayan bir insanım. O yüzden burada bugün belki de en önemli eserlerden birisi açılıyor. Tabi ki sosyal hizmetlerimizi bu noktada bir belediye görevi olarak planlıyoruz, çalıştırıyoruz; ama bunu bizim bir belediyecilik görevi, siyasi görevden öte bir insani görev bilinciyle yaptığımız aşikardır. Bu konuların çok da reklamıyla uğraşmayız. Sadece hizmet vereceğimiz hedef kitlemize ulaşmamız bizim için kafidir” şeklinde konuştu.

YAŞLI BAKIM EVİ

Açılış nedeni ile gerçekten çok mutlu olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Türel, “Yeni bir projeyi, büyük ve mübarek bir hizmeti başlatıyoruz. Antalya Yaşlı Bakım Projesi’nin ilk adımı Alzheimer Hasta ve Hasta Yakını Buluşma Merkezi hizmetini verecek Mavi Evi’mizin açılışını yapıyoruz. Antalya’yı engelsiz şehir yapma iddiamız yanına artık yaşlı dostu şehir iddiasını da ilave ediyoruz. Bildiğiniz gibi emeklilerimiz için hobi bahçelerimizin inşaatına başladık. Artık emekli yaşlı insanlarımız günlerini toprakla uğraşarak geçirecekler. En önemli projelerimizden bir tanesi Yaşlı Bakım Evi’mizin inşaatı devam ediyor. Yani kimsesi olmayan bakıma muhtaç insanların şimdi Büyükşehir Belediyesi olarak yanında olacağız. Onların bütün ihtiyaçlarını, yatalak hastaların bütün ihtiyaçlarını biz karşılayacağız. Az önce söyledim damdan düştüğüm için biliyorum. Allaha şükür biz babamızın yanındaydık ya olmayanlar. İşte onların sahibi inşallah bu Yaşlı Bakım Evi ile Büyükşehir Belediyesi olacak. Gerçekten bu konuda bize katkı koyan herkese minnet borçluyum” diye konuştu.

BİZ İŞİMİZİ YAPMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Antalya’da bir çığır açıldığına dikkat çeken Başkan Türel, “Sağlık yatırımları, devletin tedavi hizmetleri, bizim engelli hizmetleri çok görünür hizmetler değildir. İki kaldırım yapmak, iki yeri boyamak belki daha çok göze batar ama bizim görevimiz görüleni göstermek değil. Görülmeyeni görülebilir hale getirmektir. Bir tek engellimize, yaşlımıza destek bizim için kafidir. Aslında yol da, köprü de tramvay da insanımız içindir. Bazen beni eleştiriyorlar. İnsan odaklı ne yaptı? Antalya’ya hep beton hizmetleri yaptı diye. O eleştirenlere ben söylüyorum. Ya o kavşakların üstünden geçenler insan değil mi? Onlarda insan için. Ama bu hizmetleri bilemedikleri için, biz de çok fazla reklam yapmadığımız için hep bu konularda bizi maalesef eleştiriyorlar. O haksız eleştiriler de siyasetin garip bir cilvesi olsa gerek. Turistler gelsin diye büyük projeler yapıyoruz. Efendim Antalya’ya ne faydası varmış. Ya o projelerin hepsi iş ve aş, onun içinde bir sürü insanımız ekmek sahibi olacak. Ama bazen hep söylüyoruz kulakları var duymuyorlar, gözleri var görmüyorlar, dilleri var söylemiyorlar. Varsın öyle olsun. Biz gene işimizi yapmaya devam edelim. Bu hizmetlerin içerisinde bir kez daha söylüyorum, sosyal hizmetlerin yeri her zaman bir başkadır” ifadelerini kullandı. Başkan Türel, Prof. Dr. İsmail Tufan ve yurt dışından gelen bilim adamlarına katkıları için teşekkür etti.

BÖYLESİ AVRUPA’DA YOK

Avusturya UMIT Üniversitesi Prof Dr. Bernd Seeberger de böyle bir mekânın ne Almanya’da ne de Avusturya’da olmadığını söyledi Alzheimer hastalığının Einsten’ı Avustralya Melbourne Üniversitesi’nden Prof. Dr. Terence Seedsman da, “Sadece hastaların değil hasta yakınlarının da çok büyük desteğe ihtiyacı var. Aynı zamanda bu kadar değerli bir şehrin kalbinde olan bir alanın yerel yönetimler tarafından böyle bir hizmet için ayrılması da çok önemli. Antalya şu an diğer şehirlerde kıyasla tüm bu hizmet modellerinin uygulanması adına öncü bir kent” dedi.

 

 

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: , Büyükşehirden, Alzheimer, Hastalarına, ve, Yakınlarına, ‘Mavi, Ev’,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Kumluca’nın Hayalleri Gerçek Oluyor
KONYAALTI EKREM COŞKUN DÖNER RAMAZANDA COŞTUU
ASMEK Sergisi Büyüledi
Özel Çocukların Özel Anneleri Anlatıyor
ASMEK Sergisi Sizleri Bekliyor
Kadınlar Kamera Arkasına Geçti
Büyükşehir’den Bahar Konseri
ENFEST Coşkusu Serik’te Yaşandı
Antalya'da Toplu Taşımaya Zam
Serik Pınarcık Yolu Yenileniyor
Oba’nın Kanalizasyon Sorunu Çözülüyor
Kumluca’da İhtiyaç Sahiplerine ‘Sosyal Kart’ Dağıtıldı
ASAT Manavgat’a Son Sürat
Büyükşehir’den Çomaklı’ya Sıcak Asfalt
Sualtının Büyülü Dünyasına Merhaba
Yaralı Hayvanlara Ambulansla Müdahale
Milli Tekvandocunun Nikahını Başkan Türel Kıydı
Antalya'da Planlı Elektrik Kesintisi
Raylı Sistem ve Kurvaziyer Liman’a İzin İçin Sıra YPK Onayında
Antalya 3’üncü Kez MIPIM’e Katılıyor
BAKA Yönetim Kurulu Şubat Ayı Olağan Toplantısı Isparta’da Yapıldı
Üşümesin Ayaklar
Huzur Burada
‘El İşi’ Esnafı Yeni Sergi Alanında Mutlu
Sinekle Larva Döneminde Mücadele
En Acı Gününüzde Yanınızda
Büyükşehir’in Sıcak Yuvasında Moral Buluyorlar
Uğrak Kadınlar Plajı Yaza Açılacak
Barakada Yaşayan Yaşlı Çift Ev Sahibi Oldu
Arena Sirki Hayran Bıraktı
‘Engel Sadece Düşüncededir’
Yağmur Suyu Alt Yapı Seferberliği Sürüyor
Antalya’da Çöpten Elektrik Üretecek Tesisin Temeli Atıldı
Büyükşehir Belediyesi 15 Temmuz Şehitleri İçin Helva Dağıttı
Başkan Türel Zor Durumdaki Eski Mesai Arkadaşını Unutmadı
Antalya ve İlçelerinde Elektrik Kesintisi
15 Yıl Sonra Gelen Mutluluk
Boğaçayı Projesinde Değişiklik
Denizi Kirleten Gemiye 106 Bin Lira Ceza Kesildi
Huzurevi Sakinleri Piknikte Buluştu
Başkan Türel’i Duygulandıran Ziyaret
Büyükşehir’den Mehmetçiklere Destek
Ulaşılamayan Engelli Kalmıyor
Başkan Türel Gazipaşa’nın Festival Coşkusuna Ortak Oldu
Elmalı Yayla Yolları Yenileniyor
Antalya Trafiğini Rahatlatacak Olan Yol İçin İmzalar Atıldı
Büyükşehirden Konyaaltında Deniz Temizliği
Alanya’nın Mahallelerine Asfalt Çalışması
Başkan Türel Sulama Sözünü Tuttu
Büyükşehir Belediyesi 106 Bin Vatandaşa Spor Hizmeti Verdi
Gazeteciler deneme uçuşuna katıldı
Öğrencilerden 2 ton yardım malzemesi
Ulusal Gazeteler