Haber Detayı
19 Kasım 2016 - Cumartesi 08:33 Bu haber 909 kez okundu
 
Antalya’da Çöpten Elektrik Üretecek Tesisin Temeli Atıldı
Antalya’da Çöpten Elektrik Üretecek Tesisin Temeli Atıldı
Yaşam Haberi


Kızıllı Katı Atık Düzenli Depolama Sahası içerisinde gerçekleştirilen “Entegre Atık Değerlendirme Geri Dönüşüm ve Bertaraf Tesisi” temel atma törenine Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Antalya Valisi Münir Karaloğlu, Antalya Milletvekilleri Mustafa Köse, Gökçen Özdoğan Enç, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık katıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki törende yaptığı konuşmada, Başkan Menderes Türel’le aynı dönemde belediye başkanlıkları yaptığını hatırlatarak, o dönemde arıtma tesislerinden, raylı sisteme birçok projede karşılıklı fikir alışverişinde bulunduklarını anlattı.

TAM TÜCCARCA BİR İŞ

Temeli atılan tesisin belediyenin cebinden hiçbir para çıkmadan yapıldığını belirten Özhaseki, “Bu bile eleştiriliyor ise pes doğrusu söylenecek hiçbir şey bulamıyorum. Ben Kayseriliyim babam tüccar. İlkokul çağım dâhil bütün çocukluğum babamın dükkânında geçti. Babam derdi ki oğlum yiyeceksin, içeceksin masraf etmeyeceksin. Burada yenilip içiliyor masraf edilmiyor daha ne olacak. Tam tüccarca bir iş. oluyor. Bu işi ben 50- 100 milyon dolara mal eden bir çok insan biliyorum. Eline sağlık herkesin ne dediği hiç önemli değil. Bu millete hizmet etmek, eser bırakmak, sonrada hayır duası alarak gitmek önemli. Bunları ben Menderes kardeşimin yaptığına inanıyorum, teşekkür ediyorum. Bu tesise binlerce insanımız kötü kokulardan kurtulmuş olacak. Bir taraftan sızıntı sularından yeraltındaki bizim sularımız etkilenmeyecek. Bir taraftan da çevre kirliliği önlenmiş olacak. Elinize sağlık” diye konuştu.

HER YIL 200 ARITMA TESİSİ

AK Parti’nin 2003 yılında iş başına geldiğinde Türkiye’de sadece 15 katı atık tesisi olduğunu hatırlatan Bakan Özhaseki, “Şimdi katı atık tesis sayısı 85. 52 milyon insana hitap eden tesisimiz var. Arıtma suyu tesislerinde belediyelerin bulunduğu nüfusun yüzde 80 hitap edecek kadar arıtma tesisi yaptık. Hedefimiz 2023 yılına geldiğimizde evlerden attığımız bütün kirli suların hepsinin arıtma sularının alınıp tesislerde temizlendiği ortama kavuşmak. Her yıl ortalama 200 civarında arıtma tesisi hedefledik. Bu sene 234 tesisimiz devam ediyor. 2023 yılına geldiğimizde bütün katı atıkların hepsi alınacak ayrıştırılacak, elektrik üreteceğiz, çıkan geride kalanları ise gübre olarak kullanacağız. Bu tesislerde 60 bin kişi çalışıyor. 2023’de 10 milyar gelir elde edip, 100 bin kişi çalıştıracağız” diye konuştu.

ANTALYA İÇİN ÖNEMLİ TESİS

Antalya Valisi Münir Karaloğlu da, Antalya’nın hem bugünün hem yarınını ilgilendiren önemli tesisin temelini attıklarını belirterek, “15 yıl önce Türkiye’nin bütün şehirlerinin çöp kokusu olurdu, yangın meydana gelirdi. Son 15 yılda çevre alanında önemli yatırımlar yapıldı. Vahşi depolamadan düzenli depolamaya geçildi. Artık şehrin çöpünü düzenli depolamaktan tamamen bertaraf edecek tesis yapıyoruz. Bunun için vizyon gerek. Bu vizyon Türkiye Cumhuriyeti devletinde, bakanında, belediye başkanında var. Katı atıktan enerji elde eden bir döneme giriyoruz” dedi.

ANTALYA BİR KEZ DAHA TARİH YAZDI

Antalya’nın bir kez daha tarih yazdığını, Antalya’nın bir hayalinin daha gerçek olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Antalya için, geleceğimiz için en hayırlı, en temiz, en çevreci yatırım projesini hayata geçiriyoruz” dedi.

Eskiden İstanbul için söylenen ‘Taşı toprağı altın’ sözünü hatırlatan Başkan Menderes Türel, “Bizim için Antalya’nın taşı, toprağı, hatta suyu zaten altın. Şimdi Antalya’nın çöpünü de altın yapıyoruz” diye konuştu.

ANTALYA ÇÖPÜNÜN YÜZDE 85’İ BERTARAF EDİLECEK

2011 yılında 5 merkez ilçenin ihtiyacına dönük küçük bir tesis olarak planlanan projeyi, 13 ilçe, 1 milyon 750 bin nüfus ve termal tesisle elektrik üretecek yeni bir projeye çevirdiklerini anlatan Türel, şunları söyledi: “2011’deki ihalenin içinde yakma tesisi, katılaştırma tesisi yoktu. Çöplerin önemli bölümünün bertaraf etmemiz gereğinden hareketle bu ünitelerin olmasını ısrarla yükleniciden istedik.  Bu ünitelere gaz ve sıkıntı suyunu da ekleyerek projeyi revize ettik. Yenilenen proje için 100 dönümlük ek alana ihtiyaç vardı. Yüklenici bu alanı kendi finansmanı ile mülkiyeti olarak elde etti. Yatırım maliyeti, 75 milyon dolarlık yakma ünitesi hariç, eklediğimiz bu hususlarla iki misline yükseldi. Geçmiş ihalede alanda depolanacak atık miktarı yüzde 60 seviyesinde iken şimdi yüzde 15 seviyesine indi. Yani çöpümüzün yüzde 85’ini bertaraf edeceğiz. Geriye kalan yüzde 15’ini depolayacağız. Geçmiş sözleşme değişmeseydi depolanacak çöp miktarı yüzde 60 olacaktı. Bu iyileştirme ile elde edilecek enerji miktarı da 25 megavattan 45 megavatta yükseldi. Burada belediyemizin de çok önemli kazanımları oldu. Düzenli depolamanın ciddi maddi külfeti vardı. Şimdi bu azalıyor. Belediyemiz elde edilecek gelirden de bir pay alacak.”

BELEDİYE KASASINDAN TEK KURUŞ ÇIKMIYOR

Büyükşehir Belediyesi kasasından tek kuruş çıkmadan yapılacak tesisin, belediyeye yıllık 6 milyon liralık da gelir sağlayacağını kaydeden Başkan Türel, “Tükettiklerimizle üretiyoruz. Antalya’nın taşı da toprağı da suyu da çöpü de altındır. Alt tarafı bir çöp tesisi açıyoruz ama üst tarafında da bir enerji tesisi var. Bundan daha güzel bir proje bulan varsa söylesin. Yoksa, dua etsin ki nazar değmesin” dedi.

Bu çevre dostu yatırımla Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirdiklerini vurgulayan Başkan Menderes Türel, “Antalya dünyanın en ileri, en güzel teknolojilerine layıktır, en güzel hizmetlere layıktır. Her zaman bu düşünceyle hareket ediyoruz, bu şekilde çalışıyoruz ve Antalyalılara iyi gelecek hizmetleri hayata geçiriyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Mehmet Özhaseki, Vali Karaloğlu, Başkan Türel ve protokol üyeleri, butona basarak, tesisin temeline ilk harcı koydu.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Antalya’da, Çöpten, Elektrik, Üretecek, Tesisin, Temeli, Atıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Diğer Haberler
Kumluca’nın Hayalleri Gerçek Oluyor
KONYAALTI EKREM COŞKUN DÖNER RAMAZANDA COŞTUU
ASMEK Sergisi Büyüledi
Özel Çocukların Özel Anneleri Anlatıyor
ASMEK Sergisi Sizleri Bekliyor
Kadınlar Kamera Arkasına Geçti
Büyükşehir’den Bahar Konseri
ENFEST Coşkusu Serik’te Yaşandı
Antalya'da Toplu Taşımaya Zam
Serik Pınarcık Yolu Yenileniyor
Oba’nın Kanalizasyon Sorunu Çözülüyor
Kumluca’da İhtiyaç Sahiplerine ‘Sosyal Kart’ Dağıtıldı
ASAT Manavgat’a Son Sürat
Büyükşehir’den Çomaklı’ya Sıcak Asfalt
Sualtının Büyülü Dünyasına Merhaba
Yaralı Hayvanlara Ambulansla Müdahale
Milli Tekvandocunun Nikahını Başkan Türel Kıydı
Antalya'da Planlı Elektrik Kesintisi
Raylı Sistem ve Kurvaziyer Liman’a İzin İçin Sıra YPK Onayında
Antalya 3’üncü Kez MIPIM’e Katılıyor
BAKA Yönetim Kurulu Şubat Ayı Olağan Toplantısı Isparta’da Yapıldı
Üşümesin Ayaklar
Huzur Burada
‘El İşi’ Esnafı Yeni Sergi Alanında Mutlu
Sinekle Larva Döneminde Mücadele
En Acı Gününüzde Yanınızda
Büyükşehir’in Sıcak Yuvasında Moral Buluyorlar
Uğrak Kadınlar Plajı Yaza Açılacak
Barakada Yaşayan Yaşlı Çift Ev Sahibi Oldu
Arena Sirki Hayran Bıraktı
‘Engel Sadece Düşüncededir’
Yağmur Suyu Alt Yapı Seferberliği Sürüyor
Büyükşehir Belediyesi 15 Temmuz Şehitleri İçin Helva Dağıttı
Başkan Türel Zor Durumdaki Eski Mesai Arkadaşını Unutmadı
Antalya ve İlçelerinde Elektrik Kesintisi
15 Yıl Sonra Gelen Mutluluk
Boğaçayı Projesinde Değişiklik
Denizi Kirleten Gemiye 106 Bin Lira Ceza Kesildi
Huzurevi Sakinleri Piknikte Buluştu
Başkan Türel’i Duygulandıran Ziyaret
Büyükşehir’den Mehmetçiklere Destek
Ulaşılamayan Engelli Kalmıyor
Başkan Türel Gazipaşa’nın Festival Coşkusuna Ortak Oldu
Elmalı Yayla Yolları Yenileniyor
Büyükşehirden Alzheimer Hastalarına ve Yakınlarına ‘Mavi Ev’
Antalya Trafiğini Rahatlatacak Olan Yol İçin İmzalar Atıldı
Büyükşehirden Konyaaltında Deniz Temizliği
Alanya’nın Mahallelerine Asfalt Çalışması
Başkan Türel Sulama Sözünü Tuttu
Büyükşehir Belediyesi 106 Bin Vatandaşa Spor Hizmeti Verdi
Gazeteciler deneme uçuşuna katıldı
Öğrencilerden 2 ton yardım malzemesi
Ulusal Gazeteler